Untitled Document
Keyiflik
Stefano Panzarani' den...// DAHA İYİ YAŞAMANIN YEDİ ALTIN ÖĞÜDÜ

1- İnsanlar arasındaki ilişkilerinizde olduğu gibi hayatınızda da "esnek" olun. İnsanların huyları ve gariplikleri vardır ve içinde bulunulan durumlar da değişik olabilir. Başarıya ulaşmış bir insan, her ne durum içinde bulunursa bulunsun uyum göstermeyi bilmeli, ard niyetli olmadan gönlünün içi "dürüst" olmalı ve kendini daima rahat hissedebilmelidir. Tutamayacağınız sözleri vermeyin. Size duyulan güvenin artmasını sağlayın.

2- Konuştuğunuz kimselerin adını sık sık tekrarlayın. Bir insani övmek ve ona değer vermek, onun en iyi tarafını ortaya çıkarmak demektir. İlişki kurduğunuz insanın değerini ve özelliklerini bilmek ve ona iltifat etmek çok önemlidir.

3- Bir tartışmaya herkes kendine göre fikirleri ile katılır: Başkalarının farklı olmalarına izin verin (sizden daha kötü olduklarını düşünmek doğru bayağı eleştirilerden kaçının: eğer onları düzeltmeye yardımcı olamıyorsanız, hataları belirtmek ilişkiyi düzeltmez. Yine de yararlı olan kuşkuya da yer verin: Düşüncelerinizde her zaman
ve mutlaka haklı olduğunuzu sanmak doğru değildir.

4- Başkalarına yardım etmek istediğiniz zaman kendinizi unutun. Herkesi sorunlarınızla sıkmayın, unutmayın ki onların da sorunları vardır. Bir satıcının en güzel huyu "dinlemeyi bilmek" tir.

5- Günlerinizin faal olmasını temin edin, ufuklarınızı genişletin, yeni kişilerle tanışın. İnsanlar pozitif olma eğilimindedir ve ilerlemek isterler. Aynı yerde durmak imkansızdır, eğer ileriye gidilemezse geriye doğru gidilecektir. Konuşma tarzınız coşkulu ve her zaman neşeli olarak daima en iyi yönünüzü göstermeye çalışın.

6- Hayatınız için istediğiniz her şey başkalarını da ilgilendirmelidir. İyi bir insan ilişkisi size saygı, sevgi ve sempati kazandıracaktır. Eşyalar size herhangi bir şey kazandırmaz. Bu cümle üzerinde durmanızı
isteriz: "İnsan hiçbir şeye sahip değildir; aldığı herhangi bir nesnenin geçici bekçisi" dir.

7- Eğer bir gülümseme istiyorsanız, gülümsemeyi öğrenin. Gülümseme hem kalbe iyi gelir, hem ruhu zarif kılar....

 

 

 

 

s