Untitled Document
Keyiflik
KENDİ YILDIZINI BULMAK

Bir zamanlar yazılarını yazmak üzere okyanus sahiline giden bilge bir adam varmış. Çalışmaya başlamadan önce sahilde biraz yürüyüş yapmayı da alışkanlık haline getirmiş. Yine birgün çalışma öncesi sahilde yürüken kumsalda danseder gibi hareketler yapan bir insan silüeti görmüş. Başlayan günü dans ederek karşılayan biri olduğunu düşünürek gülümsemiş ve ona yetişebilmek için adımlarını hızlandırmış. Yaklaştıkça bunun genç bir adama ait olduğunu ve dans etmediğini görmüş. Birkaç adım koşuyor yerden bir şey alıyor ve yumuşak bir hareketle okyanusa fırlatıyormuş. Biraz daha yaklaşıp genç adama seslenmiş.
- Günaydın. Ne yapıyorsun böyle..?
Genç adam durmuş, başını kaldırmış ve cevap vermiş:
- Okyanusa deniz yıldızı atıyorum.
- Sanırım şöyle sormalıydım. demiş bilge adam.. Neden okyanusa deniz yıldızı atıyorsun?
- Güneş çoktan yükseldi ve sular çekiliyor. Eğer onları suya atmazsam ölecekler.
- Ama delikanlı görmüyor musun ki kilometrelerce sahil var ve baştan aşağı deniz yıldızıyla dolu. Hiçbir şey farketmez.
Genç adam kibarca dinlemiş, eğilerek yerden bir deniz yıldızı daha almış ve dalgalanan denize doğru fırlatmış.
- Bunun için farketti..
Bu cevap bilgeyi şaşırtmış. Ne söyleyeceğini bilememiş. Geriye dönmüş yazısının başına geçmek üzere evine gitmiş. Gün boyunca yazılarını yazmaya çalışırken genç adamın görüntüsü gözünün önünden gitmemiş. Aklından çıkarmaya çalışmış ama bir türlü olmamış. Nihayet akşama doğru farketmiş ki o bilge insan, o büyük yazar bu gencin davranışının özünü kavrayamamış. Çünkü bu gencin aslında yaptığının evrende bir gözlemci olmayıp ve olup biteni izlemeyi değil, evrende bir oyuncu olmayı ve bir fark yaratmayı seçmek olduğunu anlamış. Kendinden utanmış. O gece sıkıntı içinde yatmış. Sabah olduğunda bir şey yapması gerektiğini bilerek uyanmış. Yataktan kalkmış giyinmiş, sahile inmiş ve o genci bulmuş. Ve bütün sabahı onunla okyanusa deniz yıldızı atarak geçirmiş. Lauren Tseley

* Hepimize bir fark yaratma yeteneği bahsedilmiştir. Bu yeteneğimizin farkına varabilirsek, geleceğide şekillendirebiliriz. HEPİMİZ KENDİ YILDIZIMIZI BULMALIYIZ.