Untitled Document
Badem Ezmesi
UZAKLASAN TATLAR VE GELENEKLER

O kadar çok sey kaybetmeye başladık ki eski güzelliklerimizden hepsi hayatımızdan sessizce uzaklaşıp gidiyor. Geçenlerde gazetede bir haber okumuştum. Japonya' da bir adam öldükten 20 yıl sonra iskeleti oturduğu dairede üzerinde pijamalarıyla bulunmuştu. Bu kadar zaman içinde ne komşuları nede çocukları adamın durumu ile ilgili bir başvuru yapmamışlardı. Japonlar geleneklerine bağlılıklarıyla tanınan bir toplumdur. Fakat teknoloji insanlari o kadar esir aldiki Japon toplumu bile geleneklerinden hızla uzaklaşmaya başladı. İtalya' ya gelen Japonların nasıl dejenere oldukları ve komik duruma düştüklerini üzüntüyle izledim. Charlie Chaplin' in MODERN TIMES (Modern Zamanlar) filmindekilerden fazlası gerçek oldu bile.
Birçok değerimizden modernlik ve teknoloji adına uzaklaşmaya başladık. Oysa onlar bizim geçmişin renkleriydi.
Çocukluğumun değerleri hemen hemen yok olmak üzere. Dedemin bıkmadan usanmadan her gün getirdiği şekerlemeleri alırken yüzümüze yayılan ışıltı onları ne kadar mutlu ederdi. Bazende kutuyla gelen mutluluklar vardı Şekerci Hacibekir' den. Paketi ilk açan olmak ve kutunun içindeki çeşitlerden iki tanesine ulaşmak benim için çok çok önemliydi. Fondon ve Badem Ezmesi..

BADEM

Badem ezmesinden bahsetmeden biraz badem hakkında bilgi vermek istiyorum. Badem, Çin ve Orta Asya kökenli bir meyve olup ipek yoluyla Anadoluya ve Avrupaya geldiği bilinmektedir. İtalya, İspanya Yunanistan ve ülkemizde uzun yıllardan beri yetiştirilmektedir.
Badem hemen hemen her coğrafi bölgemizde üretilmektedir. Baharın müjdecisidir. İlk çiçeğide o açar. Özellikle son yıllarda Tarım İl Müdürlüklerinin de teşvikleriyle Badem ağacı yetiştirmek ivme kazanmıştır. Kırşehir ve civarında bazı pilot uygulamalardan oldukça verimli sonuçlar da alınmıştır.
Ülkemizde yetiştirilen bazı badem türleri şunlardır;
Garrigues, Ferraduel, Ferragnes, Nonpareil, Primorski, Supernova, Teksas, Tuono,Yaltinski..

BADEM EZMESI

Badem Ezmesi çok az ilimizde üretilen ve unutulmaya yüz tutan damak tadlarımızdan biridir. İstanbul, Edirne, Safranbolu ve Konya' da günlük olarak az miktarda üretilmektedir. Badem Ezmesi herkesin yapabileceği bir tatli çeşididir. Yeterki doğru badem seçilsin ve işe emek karışsın. Ülkemizde bademin her coğrafi bölgede yetiştiğini söylemiştik. Ezme yapılacak bademin acı olmaması gerekmektedir. Acı bademden de yapılan tatlılar vardır. Ama İ ç ve Dogu Anadolu' da üretilen bademler ezme yapımına en uygun olanlarıdır.
Badem kırılıp ayıklandıktan sonra hafifçe ıslatılıp kabuklarının kabarması beklenir. Kabukları yumuşadıktan sonra tek tek ayıklanıp bir müddet kurumaya bırakılır. Sonra geleneksel şekilde taş dibeklerde dövülüp önceden hazırlanmış kıvamlı bir şerbetle karıştırılır ve hamur haline getirilir. Hamur haline geldikten sonra mermer bir tezgaha dökülüp elle fitil şekline getirilir. Biraz dinlendikten sonra da düzgün ve ufak kesimle yemeye hazır hale getirilir. Biraz serin yerde dinlenmesinde fayda vardır. Serin yeriniz yoksa buzdolabında bir müddet bekletebilirsiniz. Badem yağlı bir besin olduğu için sıcakta durduğu takdirde yağını salabilir. Bir başka hususta Badem ezmesini biraz bekletecekseniz yakınında herhangi bir koku kaynağı olmamalıdır.
Size burada evde yapabileceğiniz bir ezme tarifi vereceğim. Ama yinede bana kulak verirseniz bu işi yapan ustaların elinden kaybolmaya yüz tutmuş bu damak tadımızı tekrar hatırlayın derim. Kimbilir belki yakında onları da bulamayabiliriz. Ama bu önerim piyasada bulunan her badem ezmesi için değil tabiki. Nisaşta ve şekerle kıvamlandırılmış tatları bunlara dahil etmiyorum.
İşte size denediğiniz zaman damağınızda hoş bir tad bırakacak bazı badem ezmesi ve üretildikleri yerler.

Bebek Badem Ezmesi... İstanbul
Hacı Bekir.......... İstanbul
Cemilzade........... İstanbul
Keçecizade.......... Edirne


Badem Ezmesi ile ilgili diğer sayfa için lütfen tıklayınız...